Harmonogram příprav pro svatbu snů

Asi každá nastávající nevěsta po takovém dni touží...

Jak ale zajistit to, aby to opravdu svatba snů byla? Hodně lidí by Vám řeklo: "Jde to, ale musíš mít hodně peněz!" nebo: "Nemusíš být přece tak náročná/ý, to my jsme měli svatbu na úřadě.". 

Jasně, svatba není zadarmo, obzvlášť pokud chcete mít královskou svatbu. Každopádně tím správným načasováním zajístíte, aby Vás nestála zbytečně moc, protože si zajistíte pouze ty dodavatele, které chcete a nemusíte tak ani slevovat ze svých nároků. 

My sami začali s naší svatbou snů 10 měsíců před svatbou a musím říct, že už tehdy jsme kolikrát litovali, že jsme nezačali dříve. Samotný ženich z nepochopení "Proč to řešíme sakra tak brzo?!" velmi rychle pochopil, že už je hodně pozdě.

12 měsíců před svatbou

Oznámení zásnub
Ihned po zasnoubení dejte vědět svým blízkým, že jste se rozhodli pro tento krok.
Pokud se navíc Vaši rodiče navzájem neznají, je vhodné naplánovat jejich seznámení - a to co nejdříve!

Rady z okolí

Pokud chcete mít méně starostí, požádejte o rady novomanžele ze svého okolí nebo si začněte vybírat svatební agenturu, která Vám s přípravami pomůže.

Datum svatby

Proberte spolu datum svatby. Pokud budete chtít cokoliv zařizovat, jedná se o datum, na které se Vás bude každý ptát. OPRAVDU KAŽDÝ.

Sny
Máte už dlouho vysněno nějaké konkrétní místo svatby? Chcete konkrétního fotografa/ku či kameramana? Pokud se jedná o nějaké vyhlášené místo či vyhlášenou osobu, doporučujeme zarezervovat rovnou Vámi zvolený termín.  Díky tomu se Vám nestane, že budete muset řešit náhradu, která už nebude to, co jste chtěli.

11 měsíců před svatbou

Rozpočet
Proberte spolu, kolik budete chtít do svatby investovat. Počítejte však s rezervou 20%, během plánování můžete změnit pár věcí, tak ať máte dostatek prostředků.

Počet hostů
Spolu s rozpočtem se spolu musíte shodnout na orientačním počtu hostů. Počet hostů Vám pak následně bude určovat místo hostiny, počet pozvánek, dárků a také výši rozpočtu.

Veletrhy
Pročesejte web a porozhlédněte se po svatebních veletrzích. Najdete tam spoustu inspirace od prstýnků až po svatební šaty.

10 měsíců před svatbou

Matrika či církev
Zajděte na matriku a oznamte datum svatby. Pokud plánujete církevní obřad, doporučujeme navštívit faráře. Některé církve trvají na předsvatebních přípravách, "školeních", které mohou trvat i několik měsíců.

Styl svatby
Domluvte se spolu na stylu svatby - zámecký, vintage, vesnický, pod vodou... tradiční nebo netradiční? Dnes jde prakticky vše, ale čím dříve, tím lépe. Zároveň se domluvte na barvách, které budou ve Váš den dominantní. Pokud totiž budete mít tak brzo toto stanoveno, můžete se poohlédnout po bazarech, zahraničních webech a výprodejích. Díky tomu můžete nakoupit spoustu drobností (teď myslíme opravdu drobnosti - ubrousky, kamínky, mušličky, organzy,...) za lepší cenu a tím ušetit spoustu pěněz.

9 měsíců před svatbou

Svěděk/svědkyně
Přišla chvíle vybrat si člověka, který Vám bude během příprav pomáhat a bude ta hlavní opora během svatebního dne. Zároveň jim řekněte, co všechno od nich budete potřebovat. Jestli máte koordinátora svatby, tak to mají svědci mnohem snažší, každopádně i přesto by Vám měli být oporou.

Nevěstiny svatební šaty
Začněte procházet salóny a vybírat šaty. Pokud si budete šaty půjčovat, je třeba se domluvit a opět s nimi rezervovat termín. 

Kapela/ DJ na obřad a hostinu
Začněte vybírat taky ten správný hudební doprovod. Pokud se bude jednat o kapelu, je třeba se s nimi domluvit na skladbách, které budete chtít hrát při obřadu. Kapela musí tyto skladby totiž nacvičit.

Podnik (restaurace/hotel) pro vaší svatební hostinu
Vyberte si podnik, který bude ten pravý pro Vaši hostinu. Domluvte se s nimi, jak by mělo být sestaveno Vaše menu a přijďte na ochutnávku. Jedná se tak o jedinou možnost, jak zajistit, že opravdu budete v den svatby spokojení.

Svatební dort
Pokud budete chtít nechat udělat pěkný luxusní dort, domluvte se také na ochutnávku u cukrářky. Ty nejlepší mají opět brzy plno a neberou nové zákazníky. Tady si dovolíme rovnou doporučit a to www.susancakes.cz. Paní Šíblová je velký odborník. Nejen, že Vám vytvoří opravdu dokonalý dort, ale zároveň se nemusíte bát chuti. Můžete se s ní domluvit také na sestavení sladkého koutku, které jsou dnes velmi oblíbené.

8 měsíců před svatbou

Průběh svatby
Již byste měli přibližně vědět, jak bude svatba vypadat.
8 měsíců před svatbou přichází chvíle na to, abyste se domluvili na přibližném harmonogramu svatby. Díky tomu si dobře zjistíte, co Vám ještě chybí připravit a budete lépe vědět, co Vás čeká.

Doprava na obřad
Pobavte se spolu, jak budete chtít být dovezeni na obřad. Pokud zvolíte limuzímu či třeba kočár, podívejte se ve Vašem okolí, kdo tuto službu nabízí. Máte mezi sebou nějakého příbuzného, který má pěkný vůz? Jedná se o ideální příležitost, jak si usnadnit tuto položku.

Květinová výzdoba
Projděte si květinářství a proberte si s Vámi zvolenou floristkou rozsah květinové výzdoby. Sice se to nezdá, ale tato "drobnost" se bez naplánování dokáže dostat i do desetitisícových položek. Zkušená floristka Vám poradí, které květiny je nejlepší využít ve Vámi zvoleném termínu svatby a zároveň díky Vámi vybraným šatům Vám navrhne kytici přímo na míru.

7 měsíců před svatbou

Zvyky během obřadu
Pobavte se se svou organizátorkou či svědky, jaké jsou všechny zvyky, které je možné využít na Vaší svatbě. Zároveň doporučujeme, abyste načali se svědky Vaše rozloučení se svobodou :-).

Oblečení ženicha
Šaty pro nevěstu by měly být již vybrány, teď je na řadě ženich. Zkuste obejít pár salonů. Domluvte se, zda budete chtít svatební oblek kupovat či Vám stačí zapůjčení. Zde pro Vás máme také doporučení a to www.ceremoni.cz. Rádi Vám poradí, který oblek je pro ženicha ten pravý a perfektně sladí s celkovým stylem svatby a se šaty nevěsty.

Fotograf/kameraman
Pokud jste neměli vybráno již před rokem někoho konkrétního, teď je ta pravá chvíle se po těchto dvou lidech poohlednout. V tomto případě doporučujeme nešetřit. Když opomineme prstýnky, tak fotografie a film jsou jediné věci, které Vám po svatbě zůstanou. Navíc fotky a video pak dodatečně již nejdou spravit.

6 měsíců před svatbou

Seznam svatebních darů
Rozhodněte si a připravte si Váš seznam svatebních darů. Pokud se nebude jednat o peníze, doporučujeme vložit tento seznam na internet, kde se k jednotlivým darům mohou přihlašovat Vaši hosté. Díky tomu se Vám nestane, že by se Vám na svatbě sešly třeba 4 kávovary.

Ubytování pro hosty
Pokud budete řešit ubytování, začněte domlouvat předběžné rezervace, abyste měli dostatek prostoru pro Vaše hosty.

Svatební tiskoviny
Zameřte se na přípravu svatebních oznámení, stromů a celkovém stylu Vašich tiskovin. Nezapomeňte také na pozvánky ke svatebnímu stolu. Budete třeba chtít svatební strom, etikety na víno, svatební noviny či jmenovky? Popřemýšlejte, jestli by nebylo zajímavé mít tyto tiskoviny ve stejné grafice

5 měsíců před svatbou

Svatební cesta
Naplánujte si kam a kdy pojedete na líbánky. Můžete tak využít nějakou z nabídek first minute. 

Družičky a svědci
Slaďte oblečení družiček a svědků. Pokud budete mít svatbu s dospělými družičkami, vypadá moc hezky, když k oltáři přivedou tyto družičky i "družbové", proto nezapomeňte i na ně.

Koláčky/cukroví
Objednejte v pekárně dostatečné množství svatebních koláčků a dalšího cukroví. S počtem to však nepřehánějte, aby se nestalo, že si budete odvážet několik kg cukroví zase domů. V tuto chvíli je také třeba zvážit, zda bude chtít svým hostům darovat tradiční sladkou výslužku nebo byste chtěli raději darovat nějakou pěknou památku

4 měsíce před svatbou

Snubní prsteny
Začněte shánět prstýnky. My máme oblíbené jedno zlatnictví, které nám například prsteny udělalo na míru. Nezapomeňte na rytinu! Jméno a datum svatby? My jsme si řekli, že nemusíme mít na prstenu "tahák" se  jménem a tak jsme si nechali vyrýt naše zamilované heslo. Co uděláte Vy?

Kadeřnice
Nevěsty, domluvte si schůzku se svou kadeřnicí. Pobavte se o následné péči o Vaše vlasy (aby byly v den D opravdu dokonalé) a udělejte zkoušku svatebního účesu. Zároveň se domluvte na následující návštěvě kvůli případné barvě cca 14 dní před svatbou.

Vizážistka
Totéž co u kadeřnice, je třeba se domluvit s vizážistkou a udělat zkoušku líčení. Vyberte si to pravé na Vás a zároveň proberte následující péči o Vaši pleť. 

3 měsíce před svatbou

Svatební oznámení
Rozešlete či rozvezte Vaše svatební oznámení a oficiálně pozvěte Vaše blízké na svatbu. Doporučujeme se se všemi domluvit, aby Vám co nejdříve potvrdili účast. Díky tomu budete co nejdříve vědět počet hostů a zároveň počet ubytovaných. 

Doprovodný program pro svatební hostinu
Domluvte zábavu, která bude připravena v průběhu dne pro Vaše hosty. Nezapomeňte vyplnit hluché místo během Vašeho focení, jedná se o hodinku času, kdy na Vás svatebčané čekají. Doporučujeme takovou zábavu jako jsou svatební soutěže, pouštění balónků, barmanskou show či třeba kouzelníka. Díky tomu si hosté ani nevšimnou, že jste pryč. Zároveň domluvte doprovodný program na večer - třeba ohňostroj a různé "nachytávky" pro Vaše hosty. 

originální svatební noviny
originální svatební noviny

Svatební noviny
Máte objednané svatební noviny? Ne? V tom případě nás oslovte. Pokud je už u nás objednané máte, je už čas nám poslat veškeré podklady pro jejich výrobu, abyste je měli dostatečně dopředu připraveny.

2 měsíce před svatbou

Obuv
Zakupte si svatební lodičky a polobotky. Při výběru opět dbejte na to, kde bude Váš obřad a následně hostina. Nezapomeňte, že v botech můžete být celý den, proto musí být bota dostatečně pohodlná. Pokud budete chtít na obřad a focení nějaké pěkné, ale extravagantní lodičky, zakupte si obuv, do které se poté můžete přezout.

Svatební šperky
Vyberte si šperk, který Vás v den D bude zdobit. Opět dbejte na celkový styl Vaší svatby, na Vaše šaty, kytku a teď už i účes a zvolené líčení.

Zasedací pořádek
V tomto bodu doporučujeme hodně trpělivosti, obzvlášť pokud máte kulaté stoly :-). Doporučujeme si jednotlivé hosty napsat na lístečky a pak už jen skládat vedle sebe, dokud se Vám nebude líbit výsledné sestavení.

Oblečení pro maminky
Udělejte si pěkné odpoledne a vyražte s maminkama na nákupy. Vyberte elegantní šaty, díky kterým se Vaše maminka stane tou pravou dámou ve Váš den. Opět je možné je sladit s celou svatbou. Není však vhodné, aby měly stejnou barvu šatů, jako mají dospělé družičky.

6 týdnů do svatby

Parkování svatebních hostů
Domluvte si v místě Vašeho obřadu a poté i hostiny dostatek místa pro auta Vašich hostů a Vás samotných. 

Dovolená v práci
Ověřte si, že máte vyřízenou všechnu dovolenou včetně líbánek.

Výzdoba 
Naplánujte si přesnou podobu Vaší výzdoby obřadu, místa svatební hostiny a naaranžování aut. 
Napište si seznam věcí, které Vám ještě ve výzdobě chybí, abyste na nic nezapomněli.

Dárky pro rodiče, svědky a hosty
Zakupte dárky, které chcete dát svým hostům (třeba minivína, svíčky, mýdýlka, apod.). Vaši svědci si jako poděkování zaslouží něco málo navíc - nám se osvědčilo vybrat například zrcátko a placatku s věnováním. Rodičům jako poděkování za syna a za dceru můžete věnovat třeba fotoknihu s fotkami z Vašeho dětství.

4 týdny do svatby

Seznam hostů a tisk jmenovek
Sestavte Váš konečný seznam hostů a vyřeště jmenovky pro zasedací pořádek. Pokud se stane, že někdo z hostů nakonec přece jen nemůže, je dostatek času pro úpravu zasedacího pořádku.

Proslov
Ženich, jeho svědek a tatínek nevěsty - tito lidé by měli začít připravovat svůj proslov na svatbu. Dnes už to není tak striktní, takže pokud se na to necítí, tak můžete říct někomu jinému.

Rozlučka se svobodou
Zdá se, že je ještě čas, ale měli byste začít slavit a hlavně se začít loučit. Vaše svoboda se již krátí! A to rychle!

Nevěsto, připrav si něco starého, něco nového, něco půjčeného a něco modrého!   

2 týdny do svatby

Kadeřník a holič
Nevěsty, navštivte domluveného kadeřníka kvůli Vaší barvě vlasů a ženichové, navštivte své holiče, aby stihly vlasy trochu dorůst.

Ostatní tiskoviny
Připravte si svatební strom, svatební noviny, zasedací pořádek, harmonogram svatby a další.

Potvrzení účasti fotografa, kameramana, hudby
Ujistěte se, že mají všichni určené časy, kdy budou hrát a jak bude probíhat obřad a ty nejdůležitější momenty. S fotografem a kameramanem projděte program natáčení a focení.

Kontrola rozmístění hostů do aut! Nezapomeňte se s řidiči domluvit, kde koho vyzvednou.

1 týden do svatby

Poslední zkouška šatů a obleku
Během poslední zkoušky se doladí drobné nedostatky - délka šatů, šírka, totéž u nohavic a šířky saka.

Osobní věci pro svatební den a noc
Nezapomeňte vše připravit. Pokud plánujete ihned po svatbě jet na svatební cestu, připravte si věci i na dovolenou (hlavně doklady). Na večer nezapomeňte pěkné spodní prádlo a věci na převlečení pro druhý den.

Peníze pro dodavatele
V této chvíli doporučujeme obálkovou metodu. Jedině tak budete mít stoprocentní jistotu ve změti různých plateb.

Manikúra a pedikúra
Nevěsty, nezapomeňte na nehty na rukou i nohou a hlavně využijte této relaxace na plno, nechte si udělat pěknou masáž obou končetin. 

1 den do svatby

Vyzvedněte svatební šaty pro nevěstu a oblek pro ženicha

Vyzvědněte svatební dort, cukroví a koláčky
Pokud Vám nebude dort aranžovat přímo cukrářka v den obřadu.

Kontrola dokladů pro uzavření manželství

Vezměte dárky/výslužky pro hosty

Nachystejte oblečení na převlečení

Relaxace, masáž, vířivka
Relaxujte a užívejte si pokud možno co nejklidnější věčer. Poté jděte brzy spát. NOC PŘED OBŘADEM SE NEVĚSTA A ŽENICH NESMÍ VIDĚT.

Svatební den

Tento den máte za úkol hodit všechny starosti za hlavu, nejlépe na koordinátorku či svědkyni. Užívejte si a nestresujte se. Co ale předejte za úkoly?

Je třeba vyzvednout květiny

Ozdobit auta

Ozdobit stoly a místo obřadu

Nezapomeňte říct "ANO" a poděkujte rodičům - ne svědek či koordinátorka, toto je úkol pro Vás.

První dny po svatbě

Vraťte všechny půjčené věci

Poděkujte všem svým svatebním hostům

Změňte si jméno a všechny potřebné doklady

Ujistěte se, jestli všechny faktury a účty od dodavatelů byly uhrazeny

Odjeďte na líbánky a užívejte si

Zveřejněno: 7. srpen 2016

Vytvořeno s láskou © 2022 FIALA design - Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!