Pomoc, budu svědek!

Byl/a jsem požádán/a, abych šel v jejich den za svědka, ale co to obnáší?

Je to tady! Jeden z Vašich blízkých přišel s novinou, že se žení či vdává. Krása! Jeden z nějkrásnějších okamžiků jejich života a Vy máte tu čest být u toho a navíc v tak podstatné pozici.  

Co vlastně tato důležitá role na svatbě obnáší? Rádi Vám to trochu přiblížíme :-).

Začneme tou nejpodstatnější oficiální věcí - Vaší hlavní rolí je být během obřadu přítomen, mít platný občanský průkaz a nakonec podepsat úřední dokument, který zpečetí jejich sňatek. 

Další úkoly svědka jsou taková malá nepsaná pravidla. V mnoha chvílích je už dnes nahradí svatební agentura, kterou si často nevěsta se ženichem zajišťují. 

O co Vás však mohou nevěsta s ženichem požádat během příprav a jedná se o tradiční úlohu svědků? Níže se Vám to pokusíme trochu více přiblížit.

Svědek ženicha

V průběhu svatby a slavnostní hostiny se od svědka ženicha tradičně očekává slavnostní přípitek novomanželům, kterým odstartuje celé veselí. Přípitek může být dle Vašeho uvážení - originalita je v tomto případě velmi vítána. Během přípitku by nemělo chybět poděkování všem zúčastněným hostům. Zkuste proslov natrénovat dopředu, abyste jej nemuseli číst z papíru, díky tomu bude přípitek osobnější.

Další povinosti záleží na dohodě s nevěstou, ženichem a dalším ze svědků, určitě se s nimi v dostatečném předstihu posaďte a domluvte na všech podrobnostech. Tradičně se však od svědka ženicha očekává hlídání snubních prstýnků a občanek. Dále se stará o fotografa, kameramana, hudbu (DJ či kapelu) a odvoz hostů. Dále dohlíží na to, aby vše probíhalo dle představ novomanželů. V případě absence profesionálního organizátora svatby tuto roli přebírá právě on.

Nejzajímavější a nejspíš i nejoblíbenější povinností ženichova svědka je organizace rozlučky se svobodou. Fantazii se meze nekladou a záleží jen na něm, jak tuto rozlučku podá. Nejčastěji bývá rozlučka se svobodou překvapením pro ženicha, a proto by měl být účet na svědka a ostatní účastníky této akce. Pokud ji svědek naplánuje na předvečer svatby, měl by se svědek postarat o to, aby byl ženich ráno fit a stihnul všechny přípravy před obřadem. Doporučujeme však, vzhledem k náročnosti svatebního dne, vybrat o něco dřívější datum :-).

Svědek nevěsty

Svědkyně nevěsty bývá nejčastěji její nejlepší kamarádka. Je celkem běžné, že svědkyně nevěsty pomáhá nevěstě s výběrem svatebních šatů, vybírá s ní ten správný účes a dokonalé líčení. Pomáhá jí se všemi doplňky a také vybírá spodní prádlo a doplňky na svatební noc.

Během svatebního dne pomáhá nevěstě do svatebních šatů a doprovází ji ke kadeřnici či vizážistce. Pokud nevěsta nemá, tak jí pomáhá s líčením a účesem sama. V průběhu obřadu (pokud nevěsta nemá malé družičky) může být požádána, aby nosila její vlečku. 

Během dne by měla mít svědkyně po ruce kosmetiku na případnou úpravu nevěsty během focení a kdykoliv v průběhu večera. Po celý večer by jí měla být na blízku, kdyby něco potřebovala.

I u svědka nevěsty se očekává organizace rozlučky se svobodou, která by měla býti překvapením. Zde se rozlučka zpravidla plánuje v dostatečném předstihu před svatbou. Účet je opět na ni a účastníky tohoto večera. U rozlučky nevěsty bývají svědkyně velmi kreativní - vytváří různé témata rozluček a k nim i dárečky, placky či šerpy pro nevěstu a ostatní hosty a hodně často vymýšlí i různé hry, aby tato oslava byla co nejoriginálnější. 

Další nedílnou součástí úkolů svědků je vytvoření svatební zábavy pro hosty a novomanžele. Jak taková zábava může vypadat? To se dozvíte v následujícím článku: 

Zveřejněno: 18. února 2017  

Vytvořeno s láskou © 2022 FIALA design - Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!